HodagSports.com - Rhinelander's online authority for youth, high school and adult sports
Stay Connected With HodagSports.com
12/11/2018
Shawano60
Hodags107
Final
12/11/2018
Hodags112.825
Chequamegon 89.25
Final
Crandon61
Hodags40
Final
12/08/2018
Hoday Relays1st
Final
12/08/2018
Hodags1
Ashwaubenon 0
Final
FULL STORY
Winter GNC all-conference teams announced
By Hodagsports.com Staff - Posted on 02/27/2018
Photo By *
The Great Northern Conference announced their winter sports all-conference teams on Monday. Rhinelander High School had 35 different athletes earn recognition in 40 positions.

The all-conference teams in girls' hockey, girls' basketball, boys' hockey, and boys' basketball were voted on in the winter GNC coaching meeting held in Tomahawk Sunday night. While the all-conference teams in boys' swimming, gymnastics, and wrestling were determined by their conference meets.

Rhinelander had seven unanimous first-team all-conference selections in basketball and hockey and earned two GNC players of the year; Owen White (boys' basketball) and Jacob DeMeyer (wrestling). Derek Lemmens and Paul Ellenbecker both earned coach of their year in their sport as well for Rhinelander.

The Rhinelander unanimous (*) picks were Ally Seefeldt and Kenedy Van Zile (girls' basketball); White and Brad Comer (boys' basketball); forward Payton Bunnell, defender Madi Losch, and goalie Alicia Turunen (girls' hockey).

Wrestling

First Team: Jacob DeMeyer, Reuben Guzik, Colton Krueger, Alec Kurtz, and Tyler Olson.

Second Team: Tim Fox

Honorable Mention: Scott Fox, Hunter Greyhair, Walker Hartman, Trevor Knapp, and Kyle Kuester

Boys' Swimming

First Team: 200-yard medley relay (Martin Hoger, Thaddeus Heck, David King, Russell Benoy)

Second Team: Joseph Heck (100-yard breaststroke), 200-yard freestyle relay (Hoger, Devon Gaber, J. Heck, Benoy)

Honorable Mention: Benoy (50-yard freestyle, 100-yard freestyle), King (100-yard butterfly), Thaddeus Heck (100-yard breaststroke)

Gymnastics

First Team: Stephanie Kuester (floor exercise) and Raven Sturtevant (balance beam)

Second Team: S. Kuester (all-around, vault, and uneven bars)

Honorable Mention: Sturtevant (all-around).

Boys' Basketball

First Team: White* and Comer*

Second Team: Junior Howard

Honorable Mention: Reese Flores

Girls' Basketball

First Team: Seefeldt* and K. Van Zile*

Honorable Mention: Alayna Franson and Brooke Mork

Girls' Hockey

First Team: Bunnell*, Losch*, and Turunen*

Honorable Mention: Kourtney Carrico, Lauren Kefalinos, and Ellen Padgett

Boys' Hockey

Honorable Mention: Abe Laggis and Matthias Schneider











MORE STORIES
The Pizza Haven | 715-362-5942 Bramm's Plumbing, Heating and Air Conditioning | 715-369-3747 Rhinelander Collision Center | 715-369-1144 D and J Auto, Truck and Equipment Repair, Inc | 715-365-7400 Carpetiers Carpet One Floor and Home | 715-362-5953 Senoraske Soil Testing, Septic Service Installation and Inspection | 715-437-0818
Home
Contact Us
HS Event Calendar
HodagSports.com Photo Gallery
HS Video Center
Great Northern Conference
Rhinelander School District


Information Center
HS Event Calendar
HS Video Center
RHS Activities Calendar
Area Sports Directory
Advertising Information
Contact Us
Rhinelander High School
RHS Photo Gallery
Fall Sports
     RHS Football
     Boys Soccer
     Volleyball
     Girls Swimming
     Girls Tennis
     Cross Country
Winter Sports
     Alpine Skiing
     Girls Basketball
     Boys Basketball
     Hockey
     Girls Hockey
     Nordic Skiing
     Wrestling
     Gymnastics
     Boys Swimming
Spring Sports
     Baseball
     Softball
     Girls Soccer
     Boys Tennis
     Golf
     Track

Youth Sports
JWMS
T-Ball
Little League
Babe Ruth Prep League
Basketball
BMX Racing
Hockey
Little League Softball
Rebels Baseball
Youth Wrestling
Babe Ruth Senior League
Babe Ruth Laser Pro International

Adult Sports
Adult Sports Photo Gallery
Pool
     Monday Nite Pool League
     Rhinelander Women's Pool League
     WAMO State Pool League
     Rhinelander Men's Pool League
     Mixed Couples Pool Leauge
     Rhinelander Summer Single WSPA Pool League
     Three Lakes Pool League
Bowling
     Thursday Mens Commercial Bowling League
Darts
Horseshoes
     Wednesday Night Horseshoes League
     Thursday Night Country Horseshoes League
Alumni Basketball
Thursday Night Volleyball League
Golf

©2018 By Request LLC
| All rights reserved.

Disclaimer: All information deemed reliable but not guaranteed and should be independently verified. By Request LLC shall not be responsible for any typographical errors, misinformation, misprints and shall be held totally harmless.





Site Design By: