Welcome to HodagSports.com
QUICK SCORES & HEADLINES
Boys Basketball
03/06/2015
Mosinee - 52
Hodags - 49
Final

Headline:
Regionals
Girls Basketball
02/27/2015
Lakeland - 58
Hodags - 47
Final

Headline:
Regionals
Boys Basketball
02/26/2015
Northland Pines - 38
Hodags - 70
Final
Gymnastics
02/26/2015
WIAA Sectionals - 6th/7
-
Girls Hockey
02/24/2015
Northland Pines - 5
Edge - 2
Final

Headline:
Sectionals
Wrestling
02/21/2015
WIAA Sectionals - Hodags - 9th/16
-


Home: Youth Sports : Wrestling

2010 Wrestling Information Posted!


By Jeremy Mayo
     WATERTOWN, WI – Eleven youth wrestlers traveled to Watertown this past weekend for the Badger State Summer Games. Five left with first place finishes.

Connor Johnson, Dante Steinmetz, Jacob DeMeyer, Jon Fox, and Richard Klaver all went 3-0 in their round robin brackets to take first place.

Steinmetz (pictured right), who won a WWF State Title in March, got victories by technical fall and decision to put him in position to take first and needed just 34 seconds to pin Kolbe De Los Angeles of Fond du Lac to clinch the title.


     DeMeyer (pictured left) did not surrender a point in three bouts, shutting out hit first and third round opponents and earning a pin in 23 second in round two. Johnson (pictured below right) and Klaver each had two pins en route to their titles. Fox had one pin.

Mike Cinfio, Randy Platek and Tyler Olson had second place finishes. Alex Reas scored a third and Derrick Dumpprope and Brenton Dotter finished fourth.

The grapplers (pictured below right) were coached by Mark Steinmetz and Kevin Larson.

--

RESULTS: Badger State Games – Saturday, June 28, 2008

Rhinelander Results

Grades K-2 45-47: Dante Steinmetz (1st Place)
Round 1 - won by tech fall over Eric Halverson (Pewaukee) 15-0
Round 2 - won by decision over Caleb Gross (Pound) 3-0
Round 3 - won by pin over Kolbe De Los Angeles (Fond du Lac) 0:34

Grades K-2 50-52: Tyler Olson (2nd Place)
Round 1 – lost by decision to Eric Bauer (Kewaskum) 8-4
Round 2 - won by pin over Hannah Phillips (Pewaukee) 0:31
Round 3 - won by major decision over Cole Ramos (Kenosha) 13-0

Grade K-2 62-65: Jacob DeMeyer (1st Place)
Round 1 - won by decision over Benjamin Maldonado (Janesville) 7-0
Round 2 - won by pin over Caden Weis (Wausau) 0:23
Round 3 - won by major decision over Dylan Sprague (Hatley) 10-0

Grades 3-4 68-70: Derrick Dumpprope (4th Place)
Round 1 - lost by decision to Jerott Holz (Menomonee Falls) 9-5
Round 2 - lost by decision to Nicholas Richards (Janesville) 7-2
Round 3 - lost by major decision to Tristan Woods (Milton) 8-0

Grades 3-4 71-73: Jon Fox (1st Place)
Round 1 - won by pin over Michael Bertrand (Brussels) 2:55
Round 2 - won by decision over Sawyer Wallace (Mineral Point) 7-2
Round 3 - won by major decision over Len Kluck (Hustisford) 12-3

Grades 5-6 77-81: Alex Reas (3rd Place)
Round 1 - lost by pin to Dylan Smith (Lacrosse) 2:34
Round 2 - won by pin over Malcolm Clark (Madison) 0:22
Round 3 - lost by pin to Jimmy Smith (Rice Lake) 1:24

Grades 5-6 133-136: Connor Johnson (1st Place)
Round 1 - won by pin over Tommy Putnam (Brookfield) 1:49
Round 2 - won by pin over Tommy Putnam (Brookfield) 1:54
Round 3 - won by major decision over Tommy Putnam (Brookfield) 18-5

Grades 7-8 107-108: Richard Klaver (1st Place)
Round 1 - won by pin over Casey Dentino (Brookfield) 3:00
Round 2 - won by pin over Kolt Bode (Baraboo) 0:44
Round 3 - won by major decision over Austin Smith (Lacrosse) 12-1

Grades 9-10 142-150: Mike Cinfio (2nd Place)
Round 1 - won by pin over Ryan Reagan (Milwaukee) 0:20
Round 2 - lost by decision to Vince Cardarelle (Saukville) 4-0
Round 3 - won by pin over Corban Schultz (Pewaukee) 0:47

Grades 9-10 200-219: Randy Platek (2nd Place)
Round 1 - lost by pin to Jordan Anusewicz (Lake Tomahawk) 1:22
Round 2 - won by pin over John Veidt (Kenosha) 0:26
Round 3 - won by pin over Gordon Nieskes (Wauwatosa) 0:58

Grades 9-12 138-139: Brenton Dotter (4th Place)
Round 1 – lost by pin to Josh Howard (Franklin) 2:47
Round 2 – lost by decision to Ryan Whitehouse (Waukesha) 4-2
Round 3 – lost by decision to Jason Lafavor (Baldwin) 3-0

-- Thanks to Mark Steinmetz and Laurie DeMeyer for submitting the photos and information. --

More Story Images: (Click the images below to enlarge.)




Hodag Sports Library
Steinmetz Wins State Youth Wrestling Championship
Sending Six to State a Sign that Rhinelander Youth Wrestling is on the Rise
Rhinelander Youth Wrestlers Send Six to State
Rhinelander Wrestling Club to Sponsor Tournament on March 15
Youth Wrestlers Competed All Over the Area This Weekend
Little Hodag Wrestlers Compete at State

DeMeyer Takes First at Tournament of Champions      GILLETT - Jacob DeMeyer took first place over the weekend at the Gillett-Suring Tournament of Champions. He was one of four members of the Rhinelander Youth Wrestling Team to participate.

All f
Four Area Businesses Donate Scorecards to Rhinelander Youth Wrestling      RHINELANDER - Four area business have donated scorecards for the Rhinelander Youth Wresting program to use when it hosts tournaments.

The Al-Gen Dinner Club, Farmers Feed each donated two score
More on Rhinelander Youth Wrestling’s Weekend at State      RHINELANDER – Yesterday we told you about the Rhinelander Youth Wrestling Team and how they did at the Wisconsin Wrestling Federation’s Kids Folkstyle Wrestling Tournament in Madison.

Since the


Back to Previous Page











Home
Contact Us
Photo Gallery
Event Calendar
Play By Play Audio Archives
Play By Play Video Archives
Hodag Pride Wall
Hodag Hall Of Fame
Rhinelander WI Information
Advertising Information
YMCA Of The Northwoods
Great Northern Conference
Rhinelander School District
Rhinelander Basketball Association
Rhinelander Ice Association
Northwoods Nordic Ski Club
Rhinelander Soccer Club
http://www.hodagbmx.org
  Rhinelander High School
RHS Photo Gallery
Play By Play Audio Archives
Play By Play Video Archives
Fall Sports
Winter Sports
Spring Sports

JWJHS
JWJHS Photo Gallery
Fall Sports
Winter Sports
  Youth Sports
Youth Sports Photo Gallery
T-Ball
Little League
Babe Ruth
BMX Racing
Pop Warner Football
Little League Softball
Basketball
Hockey
Pine Car Derby
Punt, Pass, Kick
Rhinelander Rebels Baseball
Youth Wrestling
  Adult Sports
Adult Sports Photo Gallery
Pool
Darts
Suburban Lawn Jarts
Bowling
Horse Shoes
Softball
Extreme Sports
Alumni Basketball Tournament
Volleyball
Golf
YMCA Volleyball
YMCA Basketball
  Information Center
Play By Play Audio Archives
Play By Play Video Archives
Hodag Sports Photo Gallery
Hodag Sports Radio Network
Play by Play Broadcast Schedule
YMCA Of The Northwoods
RHS Activities Calendar
Contact Us


©2015 By Request / HodagSports.com
Disclaimer: All information deemed reliable but not guaranteed and should be independently verified. By Request Web Designs shall not be responsible for any typographical errors, misinformation, misprints and shall be held totally harmless.

Site Design By:

715-369-3888